![](https://static.wixstatic.com/media/11062b_74ef3d923f9b451492d3ed9278991873f000.jpg/v1/fill/w_288,h_162,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/11062b_74ef3d923f9b451492d3ed9278991873f000.jpg)
![Barbaresco DOCG The Vinum](https://static.wixstatic.com/media/a3aac1_162e809ce03e40b8be89360e31b107e8~mv2_d_1772_2506_s_2.png/v1/fill/w_384,h_542,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/a3aac1_162e809ce03e40b8be89360e31b107e8~mv2_d_1772_2506_s_2.png)
Τεχνικά Χαρακτηριστικά: Barbaresco DOCG 2009
Κατηγορία: Ξηρός ερυθρός
Κατάταξη: DOCG
Ποικιλιακή Σύνθεση: 100% Νεμπιολο
Περιοχή / Αμπελοτόπι: Barbaresco σε υψόμετρο 380 μέτρων, με νοτιο ανατολικό προσανατολισμό
Ημερομηνίες τρύγου: μέσα Οκτωβρίου
Οινοποίηση / Παλαίωση: Η συγκομιδή των σταφυλιών γίνεται με το χέρι. Η ζύμωση είναι παραδοσιακή, διεξάγεται σε ελεγχόμενη θερμοκρασία με διάρκεια περίπου 10-15 ημερών και με άντληση για τη βελτιστοποίηση της εκχύλισης πολυφαινολικών ουσιών.
Ωριμάζει τουλάχιστον τρία χρόνια σε Σλοβένικα μεγάλα βαρέλια και τουλάχιστον έξι μήνες στη φιάλη
Αλκοολικός τίτλος: 14%
Οργανοληπτικά χαρακτηριστικά: Αισθησιακά αρώματα μούρων, κερασιού, γλυκόριζας και καφέ. Η γεύση είναι έντονη και πολύπλοκη με λεπτές τανίνες και καλή οξύτητα. Στιβαρή δομή πλούσια σε ώριμα φρούτα.
Ιδανική απόλαυση στους 18-20 °C
Διακρίσεις: 90 POINTS DECANTER